Kõnehäire
Osaline näohalvatus
Halvatud käsi
Elupäästev 112

Insuldiseltsi aktiivtiim käis Soomes kogemusi vahetamas ja koostöö "silda" loomas

8. oktoober 2024

Insuldiseltsi Teadus- ja arendustiim käis visiidil Soomes loomas ja tugevdamas kontakte, vahetamas kogemusi ja tutvumas kohalike insuldipatsientide olukorraga Turus.

Foto: Insuldiseltsi entusiastid Turus
Foto: Insuldiseltsi entusiastid Turus

Insuldiseltsi Teadus- ja arendustiimi liikmed võtsid septembrikuu keskpaigas suuna Soome, et kohtuda insuldipatsientidega ja nende lähedastega.

Kohtumisvisiit toimus 13.-15. septembril Soome läänepoolsemal rannikul, Turu linnas. Meil oli võimalus vahetada mõtteid ja kogemusi ning peab ütlema, et infovahetus tekitas erinevaid tundeid. Oli nii äratundmist kui üllatavaid hetki.

Mõistsime, et Eestis ja Soomes on insuldipatsiendi raviteekonnad väga erinevad. Ja seda lausa hetkest, kui patsient haiglasse jõuab, isegi juba kiirabi reageerimisest. Kogu teekond ja protsessid on erinevad.

Kõik teenused on kenasti olemas, ravi on suurepärane, kuid tugisüsteem on paljuski puudulik. Seda siis meie vaatest, kes me oleme seotud oma riigi tervise- ja sotsiaalvaldkonnaga.

Peab ütlema, et meie ootused naabrite tervisesüsteemi osas olid väga kõrged, kuid reaalsus ei pruugi ootustega alati kokku minna. Kuna Turus elab palju eestlasi ja neist nii mõnigi on insuldi või mõne muu keerulise haiguse läbi elanud, siis tegi naabrite tervishoiusüsteem meid natuke murelikuks.

Foto: Kohtumine võõrustajatega

Insuldiseltsi arendustiimist olid esindatud nii insuldipatsiendid, lähedased, kogemusnõustajad kui sotsiaalvaldkonna kogemusega spetsialist ning meie seltsi tervisepartner Regionaalhaiglast.

Meie tiimiliikmete kõik kolm keerulist insuldikogemust (isheemiline insult, hemorraagiline insult, TIA ehk mini-insult) ja erinevad taastumisteekonnad panid võõrustajad mõtlikult kuulama ja küsimusi esitama.

Oleme väga tänulikud meie seltsi tervisepartnerile Ingrid Saarmets´ale, kes aitas meie kaasteelisele Soomest põhjalikult lahti selgitada ühe olulise insuldijärgse uuringuprotseduuri. Kuna sageli ei olda selgituste jagamisega ei Eestis ega Soomes väga lahked, siis detailsemad kirjeldused alati julgustavad ja aitavad patsiendil otsust teha, millest edaspidi võib sõltuda inimese elu. Insuldi teisene ennetus on väga tähtis!

Eriliselt üllatas meid Soome perearstisüsteem.

Kui Eestis on igal inimesel oma kindel perearst, siis Soomes seda ei ole. Kui soovid arsti juurde vastuvõtuaega broneerida, siis tuleb helistada spetsiaalsele telefoninumbrile ja kirjeldada oma terviseprobleemi. Seejärel helistab (pere)õde tagasi, täpsustab üle ja selgitab välja, millise terviseprobleemiga tegemist ning seejärel lepib kokku aja arsti juurde, kes omakorda teeb esmavaatluse ja suunab analüüse tegema.

Tööpäeva jooksul saab abi helistades spetsiaalsele numbrile, peale tööpäeva või nädalavahetusel tuleb ise pöörduda EMO-sse. 

Lisaks on Soomes olemas ka piirkonna arstid, nagu Eestis vanasti olid rajooniarstid, kelle roll jäi meie tiimile kahjuks natuke segaseks.

Saime teada, et nt töötava, insulti põdenud inimesega tegeleb ainult töötervishoiuarst. Kõikide "elu pärast insulti" tervisega seotud küsimuste, probleemide, terviserikete korral tuleb pöörduda esmalt töötervishoiuarsti juurde. Insuldipatsient ei saa ise nt neuroloogi juurde pöörduda, ikka ainult läbi töötervishoiuarsti, kes vajadusel suunab edasi.

Saime teada, et paljud insuldi läbi elanud inimesed pärast akuutravi või statsionaarset taastusravi neuroloogi juurde ei jõuagi. Liiga palju vaheetappe ja takistusi.

Oleks ju lihtne soovitada Soome insuldipatsiendile, et kui tervis väga halb, tuleb kutsuda kiirabi. Aga selgus, et terviserikke korral kasutatakse kiirabi teenust ainult viimase võimalusena, kui enam mingeid muid võimalusi ei ole.

EMO-sse samuti ise keset tööpäeva minna ei saa, ainult kiirabi viib. Ise pöörduda saab ainult pärast tööpäeva või nädalavahetusel. Enne kiirabisse helistamist tuleb kõik muud "abinumbrid" läbi helistada ja võimalused läbi proovida. Olgu hetkeline tervislik olukord milline tahes. Süsteem on selline. 

Eeltoodud kirjeldused tuginevad insuldipatsientide kogemustele s.t need on kirjeldused patsiendi vaatenurgast.

Positiivne on see, et Turus on mitmeid tervise- ja/või rehabilitatsioonikeskuseid, kus pakutakse taastumiseks mitmeid erinevaid teenuseid, nt teraapiaid, vaimse tervise abi, konsultatsioone. Ka koduteenused on olemas ja neid kasutatakse usinasti. Lihtsalt tuleb tunda tervishoiusüsteemi. Nagu meil, Eestiski. Kui oled teadlik, kuidas protsess toimib, siis jõuad kenasti teenusteni.

Kokkuvõtteks

Loomulikult ei ole mõistlik võrrelda kahte üsna erinevate võimalustega riiki, sest meie insuldipatsiendid elavad ju siin Eestis ja orienteeruvad kohalikus süsteemis.

Oleme rõõmsad, et saime detailset ja olulist informatsiooni insuldipatsientide raviteekonna kohta. Meil oli hea meel, et saime vahetada kogemusi ja õppida teise riigi tervishoiusüsteemist ning võimaluse tutvustada omakorda Eesti insuldipatsientide raviteekonda läbi oma patsiendikogemuste.

Ja muidugi andis kogu see reis meie tiimile mõnusa koostöövaibi, meeskonnatunnetuse, tekitas uusi ideid, mõtteid ning saime hoogu juurde oma seltsi arendustöödeks ja huvikaitsega tegelemiseks.

Suur tänu Terje Dahlstedt´ile, kes oli meile kohapeal teejuhiks ja tõlgiks, viis meid kokku kohalike insuldipatsientidega, tutvustas meile Turu linna, huvitavat ja pikka linna ajalugu ning kohalikke traditsioone.  

Aitäh Soome insuldipatsientidele, Insuldiseltsi aktiivtiimile ja kõikidele lahketele inimestele, kes tegid meie Soome visiidi meeldivaks ja sujuvaks!

Tänusõnad laevafirmale Eckerö Line, kes meie tiimi lahkesti Soome sõidutas!

Insuldiseltsi Soome visiiti toetas EPIFOND - täname!

Fotojäädvustusi reisist saab vaadata Insuldiseltsi Facebooki lehelt.